Ve starých knihách se píše: .... také chřipka, tak velice obávaná rychle se rozšiřující nemoc, může býti lehce vyléčena.

Třasavka a vysoká horečka s následně velkou slabostí nutí i nejsilnější a nejmohutnější lidi, aby ihned ulehli, neboť mívají též bolesti v hlavě a v kříži, nezřídka bolení v krku, špatnou chuť k jídlu, žádnou stolici, neklidný spánek, nic jim nemůže přinésti zotavení a posléze přistupuje k tomu většinou po několika dnech prudký nosní a prsní katar s kašlem a chraptivostí.

 

Babičky radí pití 3 šálků fenyklového semene (8 gramů na čtvrt litru vody) denně. Podrobíme-li se potní léčbě a budeme-li píti čaj z lískových jehněd (květů lískových usušených) každou hodinu půl šálku, budeme-li každou hodinu prováděti z postele studené, dvouminutové omývání a vypotíme-li tak vnitřní jed, nastane ozdravění. Není tedy třeba se ničeho obávati, tímto způsobem může býti i nejtěžší katar vyléčen. Nezapomínejme tedy na potní léčbu v posteli, použijeme-li pak ještě zemitou koupel v koupací vaně (asi 6 hodin), zbavíme tím tělo nejlépe jedů. Bez vyčištění, žádné uzdravení, avšak nejdříve otevříti póry potem. Držme se v teplé posteli.