Chronický únavový syndrom CFS je onemocnění, při němž se postižený cítí bez zjevné příčiny stále vyčerpaný a u kterého zatím není úplně jasný původ.

Lékaři, zabývající se CFS se kloní k tomu, že příčiny jsou různé, v různém poměru - infekčních, neuroendokrinních, imunologických i psychogenních faktorů. Je charakteristický těmito symptomy:

- výrazná náchylnost k únavě svalů
- bolest svalů
- mírně zvýšená tělesná teplota
- ztráta paměti
- změny nálady
- poruchy spánku
- chladné končetiny
- pocení
- bledost a zpomalené reakce zornic

Klinické vyšetření často odhaluje zvětšené bolestivé lymfatické uzliny v levé nadklíčkové jamce. Kromě toho mívají pacienti zvýšené reflexy a často mají obtíže udržet dlouhodobě rovnováhu ve stoji se zavřenýma očima (Romberg). Z hlediska virového se uvažuje o podílu různých virů jako jsou:

- herpes viry EBV–CMV
- herpes simplex
- lidský herpes (HHV6)
- dětská obrna
- coxsackieviry
- adenoviry
- retroviry

Mezi další příčiny může patřit vystavování se různým chemikáliím, např. pesticidům nebo organickým rozpouštědlům.

Význam houbové výživy při CFS tkví v jedinečné kombinaci léčebných vlastností:

Upravení imunity - zjistilo se, že dlouhé řetězce polysacharidů nalezené v různých léčivých houbách jsou účinnými imunomodulátory, které povzbuzují antivirovou činnost imunitního systému hostitele. (Např. glukany).

Zvýšení energie - V Číně a Japonsku se houbová výživa již dlouho používá na léčbu únavy. Konkrétně kombinace lekslokorky lesklé (Ganoderma lucidum; reishi) a housenice čínské (Cordyceps sinensis) výrazně působí na plíce, přičemž samotnou housenici čínskou rozsáhle využívají atleti na zvýšení výdrže a odstranění únavy.

Detoxifikace - Houby jsou základními vychytávači a v přírodě mají tendenci přitahovat velké množství těžkých kovů a jiných toxinů. (Houbové produkty MRL se vyrábí na organickém substrátu).

Zlepšení nálady - Schopnost hub očišťovat jak psychiku, tak i fyzické tělo se odráží v připisované tradiční vlastnosti „uklidňování ducha“. Například lesklokorka lesklá se v čínštině nazývá „houbou duševní síly“ a traduje se o ní množství historek popisujících účinky na zlepšení nálady.

Houbová výživa je tedy významným přínosem pro mnohé pacienty s ME/CFIDS tím, že má schopnost působit na řadu průvodních symptomů:

- snížená energie
- oslabená odolnost vůči infekcím
- depresivní ladění.

Zdroje: Mykologické novinky, Holmes G.P., et al. Chronic Fatigue Syndrome: a working case definition. Ann Int Med 1988 108 387-389. Klimas N. et al. Immunological Abnormalities in Chronic Fatigue Syndrome. J Clin Microbial 1990 28 1403-10. Lanby A.L. et al. Chronic Fatigue Clinical Condition Associated with Immune Activation Lancet.1991 338 (8769) 707-712. Buchwald D. et al. Chronic Illness Characterized by Fatigue, Neurological and Immunologic Disorder and Active HHV6. Ann Int Med 1992 116 (2): 102-113, Caligiuri M. et al. Phenotypic and Functional Deficiency of Natural Killer Cells in Chronic Fatigue Syndrome. J Immunol 1987 139 (10) 3306-1